Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

25. poletni glasbeni tabor GMS – Murska Sobota 2018

Poletni tabori Glasbene mladine Slovenije imajo bogato tradicijo, začetki tovrstnega sistematičnega glasbenega izpopolnjevanja segajo v 70. leta prejšnjega stoletja, ko so naši kolegi prvi tabor pripravili v Seliščih v Prlekiji. Takrat si zagotovo niso upali niti sanjati, da bodo glasbenomladinski zvoki v vzhodnem delu Slovenije odmevali še desetletja po prvem srečanju na domačiji slikarja Lojzeta Veberiča leta 1976. A vztrajnost in zavedanje o pomenu poglobljenega umetniškega delovanja sta peščico zagnanih mentorjev in organizatorjev vsa ta desetletja vedno znova spodbudila k
nadaljevanju.

Od leta 2013 tabor poteka v Murski Soboti, ki je poletno glasbenomladinsko ustvarjanje že vzela za svoje. Poleti prekmursko prestolnico prežemajo zvoki umetniške glasbe in nič nenavadnega ni, če sredi julija v parku v središču mesta naletite na violista, ki pod krošnjo stoletnih dreves vadi svoj koncertni program, ali najstniškega skladatelja, ki v senci »rešuje« kompozicijske težave in išče najboljše glasbene rešitve.

Sodelovanje treh stalnih partnerjev, poleg Glasbene mladine Slovenije še Glasbena šola Murska Sobota in Zavod za kulturo, turizem in šport Murska Sobota, zagotavlja izjemne razmere za delo mladih udeležencev tečajev. Organizatorje in producente tega dogodka pa seveda dodatno razveseli, ko nas že prvi dan tabora kakšen domačin ogovori z besedami: »Ka letos te tüde nastaopale?«

Med 7. in 14. julijem so glasbeniki obiskovali mojstrske tečaje in delavnice, namenjene mladim skladateljem (mentorja delavnice sta bila profesor Dušan Bavdek, profesor za kompozicijo na Akademiji za glasbo v Ljubljani, in skladatelj Nenad Firšt), violistom (razred je vodila soloviolistka Orkestra Slovenske filharmonije in profesorica na ljubljanski akademiji Maja Rome) in pianistom (mentor Aleksandar Serdar, redni profesor na Fakulteti za glasbeno umetnost v Beogradu, od lani pa tudi profesor na Akademiji za glasbo v Ljubljani). Poleg nosilnih mentorjev smo v goste povabili tudi skladatelja in dirigenta Iztoka Kocena in akordeonista ter profesorja Luko Juharta. Prvi je udeležencem skladateljske delavnice podal koristne napotke pri pisanju zborovske glasbe, Luka Juhart pa je podrobno prikazal tehnične zmožnosti harmonike ter predstavil skladbo Unleashed, s katero se je uvrstil v izbor priporočenih del prestižne mednarodne skladateljske tribune Rostrum. Vsi udeleženci so bili vabljeni v delavnico glasbene produkcije, kjer so se seznanili s praktičnimi napotki ob začetku glasbene poti – kako organizirati glasbeni dogodek, izbrati primeren koncertni spored in se posvečati promociji. 

Vsako leto tabor obišče več kot 30 udeležencev, v prvi vrsti srednješolcev, ki del poletja posvetijo intenzivnemu delu. Inštrumentalisti utrjujejo in nadgrajujejo svoje veščine pri individualnih urah in komornih delavnicah, skladatelji pa za izziv sprejmejo pisanje kratke glasbene ideje, t. i. minutne skladbe. Dela, ki jih ustvarijo komponisti in usvojijo glasbeniki, so vsako leto tradicionalno
izvedena v dvorani glasbene šole, in če nas ne preganja muhasto julijsko deževje, v atriju soboškega gradu. Letos smo na koncertih lahko prisluhnili devetim novitetam ter številnim solističnim in komornim skladbam različnih stilnih obdobij. 

Uroš Mijošek